Co to jest QEEG?
QEEG to badanie diagnostyczne, które dostarcza wiarygodnych markerów dysfunkcji mózgu. To bezpieczna i nieinwazyjna metoda, w której zapisy z sensorów EEG są analizowane ilościowo przez specjalistyczne programy. Uzyskane wyniki są porównywane z bazą normatywną zawierającą zapisy osób zdrowych w danej grupie wiekowej.
Mapy QEEG pozwalają zlokalizować obszary nieprawidłowej czynności bioelektrycznej mózgu. Przyczyny ich powstania mogą być różne (obszar spóźnionej mielinizacji, uszkodzenie mózgu, itp.), ale skutek ten sam – gorsze funkcjonowanie nastolatka lub osoby dorosłej.
Badanie QEEG pozwala wykryć przyczynę takich zaburzeń, jak:
- deficyty koncentracji,
- zaburzenia emocjonalne (w tym lęki, zachowania agresywne, itp.),
- trudności w nauce (dysleksja, dyskalkulia, trudności z nauką czytania),
- depresja,
- zaburzenia snu,
- i wiele innych.
Badanie EEG/QEEG stanowi istotną pomoc w rozpoznaniu m.in. przyczyn bólów głowy, czy zaników pamięci, braku koncentracji.
Po co badać czynność bioelektryczną mózgu?
Badanie QEEG przeprowadza się w celu wykrycia przyczyn zaburzeń i wybrania najwłaściwszej ścieżki terapeutycznej (uproszczone badanie miniEEG powinno także poprzedzać każdą serię terapii EEG-biofeedback). Wynik badania pozwala na wystawienie opinii specjalistycznych, m.in. dostosowujących wymogi szkolne do potrzeb i możliwości ucznia.
Jak przygotować się do badania?
Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się do badania EEG i QEEG. Warto jednak myć głowę dzień wcześniej przed badaniem, aby substancje zapachowe zawarte w szamponach nie utrudniały kontaktu elektrod ze skórą.
Czym różni się badanie EEG od badania EEG/QEEG?
Badanie QEEG i EEG zawierają profesjonalny opis badania w standardzie elektroencefalograficznym. Natomiast w skład badania QEEG wchodzi także interpretacja map QEEG oraz zalecenia terapeutyczne.