Jesteśmy Twoim przewodnikiem w drodze po zdrowie i witalność

+48 604 107 796

ul. Józefa Mianowskiego 2B, 51-605 Wrocław

EEG i RSA BIOFEEDBACK

prowadzony przez Beatę Krzos

Podczas sesji treningowych EEG i RSA biofeedback wspieram osoby w poprawie koncentracji uwagi oraz obniżaniu napięć emocjonalnych, zmniejszaniu rozpraszania się, pobudliwości, stanów niepokoju i lęku. Na co dzień pracuję z osobami doświadczającymi objawów nasilenia natłoku myśli, stanów niepokoju, wahań nastrojów, nadpobudliwości, trudności skupienia uwagi i łatwego rozpraszania się, czyli takimi u których stres i inne problemy wywołują zaburzenia koncentracji uwagi, stany obniżonego nastroju lub silnego pobudzenia, problemy w uczeniu się, czy też różne napięcia emocjonalne. 

Podczas sesji uczę też technik uważności i wspieram w praktykowaniu zdrowych stylów radzenia sobie ze stresem. Łącząc wiedzę psychologiczną z badaniem QEEG i treningiem biofeedback, odnajdujemy wspólnie z klientem rzeczywistą przyczynę dolegliwości oraz indywidualnie dostosowujemy skuteczne techniki radzenia sobie z symptomami podczas treningu i w codziennym życiu – dzięki czemu klienci mogą osiągać trwałe efekty treningów biofeedback, utrwalając techniki na co dzień.

Biofeedback w Instytucie Wellsense

Metoda treningu Biofeedback wykorzystuje efekt biologicznego sprzężenia zwrotnego do nauki wpływania na działanie własnego mózgu oraz innych reakcji fizjologicznych np. potliwości, temperatury w sposób bezpieczny, nieinwazyjny i bez skutków ubocznych. Zdaniem naukowców każdy z nas wykorzystuje zaledwie ok. 5% możliwości swojego mózgu. Dzięki ćwiczeniom EEG Biofeedback (neurobiofeedback) mamy szansę zwiększyć ten potencjał nawet do 30%, dzięki nauczeniu się świadomej zmiany fal mózgowych, na te najbardziej odpowiednie dla danej sytuacji. Jest to skuteczna metoda terapeutyczna, pod warunkiem odpowiedniej liczby sesji dostosowanej do celów treningu czy terapii, oraz jej regularnego stosowania, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Wówczas otrzymujemy pożądany trwały efekt Biofeedbacku, dzięki utrwaleniu zmian w systemie nerwowym, które pozostają z nami przez wiele lat. 

W Instytucie Wellsense pracujemy z różnymi urządzeniami do treningu Biofeedback, dzięki temu możemy wpływać na poprawę funkcjonowania układu ruchu, autonomicznego układu nerwowego, funkcji poznawczych i pamięci, a także oddziałujemy na pracę układu krążenia, układu hormonalnego i oddechowego. A co jest równie istotne, stosując trening Biofeedback przyspieszamy poprawę sprawności fizycznej, poznawczej i regeneracji organizmu u pacjentów uczestniczących w zabiegach fizjoterapeutycznych, dietoterapii czy psychoterapii.

Prowadzimy diagnozę i trening reakcji na stres, dzięki którym możesz nauczyć się kontroli reakcji fizjologicznej na stres, samoregulacji i wpływania technikami poznawczymi na zmianę Twoich parametrów fizjologicznych m.in. na zmienny rytm serca, temperaturę, potliwość.

Planowanie treningu Biofeedback:

Etap 1

Przyjdź na konsultację neuropsychologiczną, podczas której dowiesz się w jaki sposób pracujemy metodą biofeedback i z wykorzystaniem jakich urządzeń medycznych. W zależności od objawów, dolegliwości i potrzeb dokonamy diagnozy reakcji na stres lub ilościową analizę pełnoczepkową QEEG. Przeprowadzimy wywiad w celu zaplanowania kierunku treningu lub terapii, określenia oczekiwanych efektów - na czym nam najbardziej zależy. Zapoznasz się z metodą Biofeedback. W zależności od diagnozy i planu treningu czy terapii, już podczas pierwszej wizyty możesz wykonywać pierwszy trening Biofeedback.

Etap 2

Regularnie realizuj swój plan terapii treningu lub terapii Biofeedback. Będzie wspierał Cię trener Biofeedbacku stosujący spersonalizowane ćwiczenia, tak aby Twój mózg sprawnie uczył się wytwarzania wzorców pracy i osiągania zadanego celu. Kluczem skuteczności terapii jest systematyczność spotkań z trenerem Biofeedbacku oraz minimalna liczba sesji - 20 treningów.

Etap 3

Po około 15 treningach Biofeedbacku możesz zauważać pozytywne zmiany i ocenisz swój postęp. Efekty treningu uzależnione są od indywidualnych cech każdego z nas np. podatności mózgu na zmiany oraz Twojej aktywności podczas treningów. W zależności od tego czy jesteś osobą zdrową trenującą Biofeedback np. dla poprawy snu czy funkcji poznawczych, czy też doświadczasz zaburzeń uwagi, stwierdzono u Ciebie Zespół Aspergera, autyzm, dysleksję - to na efekty Biofeedback będzie trzeba krócej (20-25 sesji) lub dłużej (40-60 sesji) poczekać.

biofeedback

Jak wygląda pierwsza wizyta
u trenera biofeedbacku?

Pierwsze spotkanie trwa około 90-120 min. W trakcie wizyty trener omawia czym jest metoda biofeedback, na czym polega trening z zastosowaniem urządzeń do Biofeedbacku. Następnie trener przeprowadza wywiad dotyczący zgłaszanych problemów, objawów, dolegliwości, zażywanych leków i przeprowadza badanie QEEG (ilościową diagnozę psychofizjologiczną), w celu ustalenia i zaplanowania kierunku treningu lub terapii, określenia oczekiwanych efektów Biofeedbacku. W trakcie wizyty trener omawia wstępne wyniki diagnozy oraz wspólnie z Tobą ustala cele terapii i harmonogram sesji treningowych lub terapeutycznych. Twoim celem może być przygotowanie psychologiczne i fizjologiczne do egzaminów, poprawa koncentracji, zapamiętywania, motywacji, rozwój zdolności twórczych czy opanowanie objawów nadmiernego stresu, tików nerwowych czy napadów lęku.

Zrealizujesz swój pierwszy trening, który w zależności od Twoich potrzeb, trener wybierze jako odpowiednią metodę poprawy psychofizjologicznej.

W przypadku dzieci i osób niepełnoletnich rozmowę przeprowadza się zarówno z rodzicem/opiekunem, jak i z dzieckiem/nastolatkiem. W niektórych sytuacjach, niezbędne może okazać się też wykonanie przez Ciebie badania EEG klinicznego, i na tej podstawie planowania treningu czy terapii.

Dla kogo jest biofeedback?

Trening Biofeedback możemy stosować zarówno w celach terapeutycznych, jak i treningowych. Szczególnie przydatny jest dla młodzieży i osób, które chcą poprawić sprawność intelektualną i poznawczą, zapamiętywanie, motywację do nauki lub pracy, lepiej kontrolować emocje, opanować stres, zredukować napięcie, lęk i niepokój. Trening biofeedback skutecznie podnosi umiejętność spokojnego podejmowania decyzji, koncentrację, przyczynia się do wzrostu samooceny, samoskuteczności, a także wiary w siebie i w swoje możliwości.

Zalecany jest tym osobom, których praca w dużej mierze wiąże się ze stresem, presją, dużą odpowiedzialnością, koniecznością podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Dlatego wielu ludzi biznesu, managerów, maklerów, polityków i wybitnych sportowców (Bill Gates, Adam Małysz, Kamil Stoch, cała drużyna AC Milan) korzysta z tej metody.

Biofeedback korzystny będzie także dla osób często odczuwających frustracje, wyczerpanie, zmianę nastrojów, obniżoną koncentracją, odczuwających utratę motywacji, brak energii, “mgłę mózgową”, mających problemy z zapamiętywaniem, snem czy migrenami. 

Biofeedback może też być wykorzystywany w terapii osób ze schorzeniami m.in. zaburzeń koncentracji uwagi, ADHD, Asperger, tiki, stany lękowe, depresje.

rsa biofeedback

Trening RSA Biofeedback (HRV)

Mindfulness z biofeedback HRV, to połączenie praktyk uważności, technik oddechowych i treningu synchronizacji pracy serca, autonomicznego układu nerwowego z najnowszymi technologiami wpływającymi na poprawę naszego samopoczucia i stanu zdrowia.

Trening biofeedback, to zestaw treningów pomagających zwiększyć swoją efektywność, koncentrację, a także uczy relaksacji i odpoczynku.

Indywidulany trening Mindfulness z biofeedback HRV może rozpocząć się od diagnozy stresu HRV za niewielką dopłatą – wystarczy, że podczas pierwszej wizyty uzgodnisz to z trenerem Biofeedback.

Jak trening biofeedback wpłynie na Twoje życie?

Poprawisz swoją pamięć i koncentrację

Poprawisz szybkość nauki

Zredukujesz objawy bezsenności i poprawisz sen

Wyciszysz się i zrelaksujesz

Poprawisz szybkość zapamiętywania, nauki i przypominania sobie materiału

Zmniejszysz liczbę popełnianych błędów

Poprawisz trafność podejmowania decyzji

Zwiększysz odporność na stres

Obniżysz napięcie emocjonalne

Nauczysz się osiągać stan relaksu i dobrego samopoczucia

Będziesz skuteczniej panować nad emocjami

Lepiej przygotujesz się do egzaminów (matura, studia, prawo jazdy)

Dlaczego wykonujemy badanie QEEG?

Badanie QEEG – inaczej ilościowe badanie EEG, to badanie aktywności elektrycznej mózgu, które polecane jest jako metoda diagnostyczna przed treningiem EEG Biofeedback. W ten sposób możemy w bezpieczny sposób zaplanować trening lub terapię Biofeedback.

QEEG w porównaniu z badaniem EEG posiada bazę normatywną, dzięki której uzyskane wyniki można zinterpretować na podstawie tysięcy prób porównawczych i dokładnie określić te punkty na głowie badanego, które powinny być wykorzystywane w treningu EEG biofeedback, zarówno w działaniach terapeutycznych, jak i samodoskonaleniu.

Dodatkową zaletą badania QEEG jest graficzna prezentacja zapisów EEG i wskazanie obszarów, mózgu które pracują nieprawidłowo w stosunku do oczekiwanych norm dla danej grupy wiekowej (kolor czerwony). Taka dokładność diagnostyczna umożliwia zastosowanie właściwego protokołu już od początku treningu EEG Biofeedback, mającego na celu skuteczną pomoc w zgłaszanych dolegliwościach.

Przebieg badania QEEG​

Osoba zgłaszająca się na badanie powinna przygotować się podobnie jak do badania EEG. Aby wyniki były jak najbardziej dokładne włosy muszą być czyste, bez zastosowanych żadnych preparatów na włosy szczególnie żeli, czy lakieru do włosów.

  1. Godzinę przed badaniem nie należy pić kawy i herbaty, lub innych napojów zawierających kofeinę lub inne substancję pobudzające pracę mózgu.
  2. Należy zjeść lekki posiłek, aby podczas badania być nie odczuwać głodu.
  3. Całe badanie trwa do godziny, podczas którego używa się do pomiaru aktywności EEG czepka z czujnikami. Do czepka podaje się żel, podobny jak podczas badania USG, aby zwiększyć czułość pomiaru.
  4. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, osoba badana poza samym czepkiem, który ma na głowie, nie odczuwa żadnych dodatkowych wrażeń.
  5. Po badaniu warto usunąć nadmiar żelu, aby włosy nie skleiły się.
  6. Specjalista QEEG dokonuje oceny wyników i przedstawia je w formie raportu z  przykładowymi mapami mózgu i współczynnikami, będące podstawą ustalenia kierunku i celu sesji treningowych lub terapeutycznych, m.in. określenia obszaru kory mózgowej, który warto trenować, aby uzyskać zamierzony cel.