Jesteśmy Twoim przewodnikiem w drodze po zdrowie i witalność

+48 604 107 796

ul. Józefa Mianowskiego 2B, 51-605 Wrocław

Pożegnaj ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa to prawdziwa pandemia obecnych czasów. Dotyka niemal każdego, jest powszechny zarówno u ludzi młodych jak i starszych, dotyka ludzi ze wszystkich grup zawodowych.

Jak bardzo powinniśmy się obawiać bólu kręgosłupa? Czym tak naprawdę jest? Czy jest groźny?

Należy zacząć od tego, że ból dolnego odcinka pleców jest dolegliwością bardzo powszechną. Może pojawiać się już w dzieciństwie, a badania pokazują, że prawie 40% osób w wieku między 9-18 lat zgłosiło ból kręgosłupa. Jednak najczęściej występuje u ludzi w średnim wieku. Szacuje się, że w ciągu całego życia 80% wszystkich ludzi na świecie spotka przynajmniej jeden epizod ostrego bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Należy także wziąć pod uwagę fakt, że w przeciągu ostatnich 25 lat ograniczenie funkcjonowania w społeczeństwie z powodu bólu pleców wzrosło o 50%, stając się tym samym najczęstszą przyczyną niesprawności na świecie!

Dlaczego tak się dzieje?

Można się domyślić – ludzie coraz dłużej siedzą, mniej się ruszają, a tym samym ważą coraz więcej. Do tego nieprawidłowa dieta, brak odpowiedniej podaży wody oraz nadmierny stres. Wszystkie te czynniki wpływają na szybsze zużycie kręgosłupa, pojawienie się zmian zwyrodnieniowych, a w konsekwencji – bólu.

Każdy, kto udał się z bólem kręgosłupa do lekarza, spotkał się prawdopodobnie ze stwierdzeniem, że przyczyną dolegliwości jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego (znane również jako dyskopatią), zwężenie przestrzeni międzykręgowych, przepuklina, wypuklina itd. Czy ból kręgosłupa rzeczywiście pochodzi z bezpośrednio owianego złą sławą krążka międzykręgowego?

Występowanie zmian zwyrodnieniowych, które są często widoczne w badaniu obrazowym, jest o wiele bardziej powszechne niż występowanie bólu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zmian u ludzi po 80 roku życia wynosi prawie 100%, a ból pleców, choć bardzo powszechny, nie występuje bezwzględnie u wszystkich.

Zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie i przepukliny są w istocie czymś, co występuje powszechnie u ludzi, którzy nie skarżą się na żadne dolegliwości w każdej grupie wiekowej. Oznacza to, że nie są główną przyczyną bólu.

ból pleców

Dlaczego więc plecy tak często bolą?

Przyczyny bólu kręgosłupa można podzielić na 3 kategorie:

-niespecyficzny ból kręgosłupa – 90%,

-ból ściśle związany z uszkodzeniem krążka międzykręgowego – 9%,

-poważne schorzenia, takie jak nowotwór złośliwy, złamania, zakażenia lub zaburzenia zapalne, takie jak spondyloartropatie – około 1%.

Poważne schorzenia, które mogą wywoływać ból kręgosłupa, wymagają identyfikacji i specjalnego postępowania leczniczego skierowanego na przyczynę, ale stanowią one bardzo niewielką część przypadków. Liczniejszą grupą jest ta, w której zmiany degeneracyjne uwidocznione podczas badania obrazowego mają związek z odczuwanymi dolegliwościami. Szacuje się, że nie stanowią więcej niż 10% wszystkich przypadków. Zdecydowaną większością są bóle niespecyficzne.

Są to takie bóle kręgosłupa, co do których nie jesteśmy w stanie znaleźć jednej, specyficznej przyczyny bólu. To znaczy, że nie możemy obwiniać jednej, danej struktury odpowiedzialnej za odczuwane dolegliwości.

Zatem nasuwa się pytanie – jak zwalczać bóle kręgosłupa, aby poczuć się lepiej?

  • Fizjoterapia – z bólem pleców można walczyć różnymi metodami fizjoterapeutycznymi, dostosowanymi i indywidualnie dobranymi do pacjenta przez fizjoterapeutę;
  • Aktywność fizyczna – dopasowana indywidualnie do potrzeb i możliwości;
  • Zwracanie uwagi na pozycje podczas siedzenia! Każda długotrwała pozycja jest zła, ważne, aby jak najczęściej ją zmieniać lub co jakiś czas wstawać np. od biurka w czasie pracy
  • Odpowiednia dieta i prawidłowe nawodnienie;
  • Sen i regeneracja – powinno się spać co najmniej 7-8h, aby organizm miał czas na zwalczanie patogenów i dolegliwości bólowych;
  • Własna praca – autoterapia, np. stosowanie maty do  akupresury, albo rollera do automasażu.

Nie pozwól na to, aby ból utrudniał Twoje codzienne funkcjonowanie! Zadbaj o siebie wcześniej i umów się na wizytę do fizjoterapeuty. Profilaktyka jest zawsze tańsza od leczenia.