Jesteśmy Twoim przewodnikiem w drodze po zdrowie i witalność

+48 604 107 796

ul. Józefa Mianowskiego 2B, 51-605 Wrocław

Aromaterapia – niezwykła moc olejków eterycznych

Czy wiesz, jak silny jest zmysł zapachu? Jak ważną rolę pełni w naszym organizmie? Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, ile bodźców odbieramy poprzez węch. Na zapachy reagujemy nieświadomie, odruchowo, już od pierwszych chwil życia. Zmysł węchu jest jednak bardzo niedoceniany. Z zapachami wiążą się bowiem nasze emocje – przypomnij sobie aromat świeżych truskawek, ciasta upieczonego przez babcię albo zapach świeżo skoszonej trawy. Przyjemnie, prawda? Dlaczego więc nie wykorzystywać tej niezwykłej mocy przywoływania uczuć częściej?

Zapach, jako nośnik emocji i wspomnień

Zmysł węchu jest, wbrew pozorom, skomplikowanym mechanizmem, za który odpowiada wiele części naszego układu nerwowego. Podczas oddychania aromat dostaje się do jamy nosowej, gdzie jego cząsteczki wiążą się z receptorami zapachowymi, które są częścią neuronów węchowych. Następnie sygnał chemiczny wywołuje impuls elektryczny, który kieruje się do mózgu. Korowe ośrodki mózgowe mają teraz za zadanie przetworzyć i odpowiednio zinterpretować dany sygnał.

Należy wspomnieć, że węch powiązany jest z układem limbicznym, który pełni funkcję regulatora emocji. To właśnie ta część mózgu odpowiada za przetwarzanie bodźców i bieżących informacji, do których przypisuje odpowiedni ładunek emocjonalny i reakcję w postaci zachowania. Układ limbiczny przechowuje jednak pamięć epizodyczną, dotyczącą przeszłych wydarzeń. Jest to więc niezwykle ważna część mózgu, która łączy w całość wszelkie informacje do nas dopływające.

Ponieważ węch jest ściśle powiązany z układem limbicznym, przechowującym wspomnienia i emocje, określone zapachy mogą spowodować aktywację poszczególnych uczuć czy przywołać pewne wydarzenia z pamięci. Sprawia to, że pewnymi aromatami jesteśmy w stanie regulować nasze emocje.

olejek

Emocje zamknięte w olejku

Każdy olejek posiada określony profil chemiczny, który odpowiada za jego właściwości oraz reakcje emocjonalne, jakie może wywołać:

 • Miętowe mają właściwości energetyzujące, orzeźwiające i podnoszące na duchu
 • Kwiatowe tonizują i uspokajają
 • Cytrusowe wykazują silne cechy podnoszące na duchu
 • Z drzew, ziół i traw przynoszą ukojenie, odnowę i pomagają ugruntować uczucia
 • Z przypraw korzennych posiadają właściwości rozgrzewające.
 

W zależności od tego, jaką reakcję organizmu chcemy wywołać, sięgnąć możemy po szereg zapachów, które mogą nam w tym pomóc. Oczywiście każdy z nas ma inne doświadczenia życiowe, inne wspomnienia, dlatego też olejki należy dobierać do swoich własnych preferencji. Jeżeli dany aromat niesie ze sobą negatywne wspomnienia, tym samym może nie wywołać u nas oczekiwanej reakcji organizmu. Co więcej, ze względu na silne powiązania z pamięcią, ten sam olejek może wywołać inne emocje u różnych osób.

Jakie korzyści daje aromaterapia?

Wiele olejków eterycznych ma działanie prozdrowotne, dlatego aromaterapia nazywana jest leczeniem zapachem. Olejki mogą przynieść ulgę w:

 • Bólach głowy, mięśni, stawów
 • Bólach menstruacyjnych
 • Zatkanym nosie
 • Problemach ze snem
 • Okresach nasilonego stresu
 • Okresach obniżonego nastroju
 • Ugryzieniach i ukąszeniach
 • Zgadze, wzdęciach i nudnościach
 

Olejki eteryczne z powodzeniem możesz wykorzystywać podczas wytężonych prac umysłowych – poprawią one koncentrację, dodadzą energii i usprawnią procesy myślowe. Do takich zadań szczególnie polecane są olejki miętowy, eukaliptusowy i rozmarynowy.

Jak praktykować aromaterapię?

Olejków używać można na wiele sposobów:

 1. Wdychając olejek prosto z butelki
 2. Rozpraszając olejek w dyfuzorze, który za pomocą ultradźwięków rozbija aromat na cząsteczki i rozprzestrzenia w powietrzu
 3. Skrapiając ubrania lub pościel
 4. Stosując olejek na skórę (zalecamy połączyć olejek z olejem bazowym, co pozwoli uniknąć podrażnień)
 5. Do relaksującej kąpieli
 6. Niektóre olejki eteryczne można także spożywać, np. jako przyprawy lub dodając kropelkę do wody lub innego napoju. Pamiętać należy, że do spożycia nadają się jedynie olejki z napisem „For dietary use/For internal use” oraz oznaczeniem CPTG.
aromaterapia

Aromaterapia w Instytucie Wellsense

W Instytucie Wellsense także korzystamy z dobrodziejstw olejków eterycznych. Przy masażach, przede wszystkim relaksacyjnym oraz Kobido stosujemy olejek eteryczny wymieszany z olejem bazowym. Pozwala to nie tylko na otulenie klienta wspaniałym zapachem, ale także na efektywne wchłonięcie olejku przez ciało. Masaż sprawia bowiem, że olejki z łatwością wnikają wgłąb skóry.

Wziewną aromaterapię stosujemy podczas zabiegu masażu relaksacyjnego z aromaterapią. Dzięki zastosowaniu dyfuzora, w pomieszczeniu rozprzestrzenia się wówczas piękny zapach olejku eterycznego.

Możesz także poznać olejki od strony praktycznej. Podczas jednych z naszych warsztatów masz szansę stworzyć swój własny, dopasowany do Twoich potrzeb eliksir, który możesz zabrać ze sobą wszędzie.

W naszym Instytucie stosujemy najwyższej jakości olejki dōTERRA, które są w 100% naturalne, nierozcieńczone i przebadane w laboratorium. Firma ponadto charakteryzuje się kontrolą upraw oraz troską o naturę. Dbamy, by nasi klienci otrzymywali to, co najlepsze i naturalne!

Aromaterapia to nie tylko piękny zapach, ale także szereg korzyści, przynoszących ukojenie organizmowi. Olejki eteryczne poprawiają nastrój, dodają energii, ale także wykazują działanie prozdrowotne. Dobrodziejstwo od samej natury, z którego łatwo i bezpiecznie możemy korzystać.

Sprawdź aktualną ofertę zabiegów oraz warsztatów aromaterapeutycznych w Instytucie Wellsense – wejdź na naszą stronę Internetową, profil na Facebooku lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Zapraszamy na warsztaty „Leczniczy zapach w kulce”

Podczas spotkania otrzymasz praktyczną wiedzę dotyczącą aromaterapii oraz poznasz proste i skuteczne techniki stosowania olejków.

Z pomocą naszej doświadczonej prowadzącej – Justyny Sznabel stworzysz samodzielnie swój roll-on na bazie naturalnych olejków eterycznych. Będzie to Twój podręczny, leczniczy eliksir dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, który możesz zabrać ze sobą wszędzie. Użyjesz go, by poczuć rozluźnienie i uzyskać równowagę w swoim ciele .

Te warsztaty są dla Ciebie jeśli:

 • Cenisz sobie naturalną pielęgnację
 • Szukasz uzyskania równowagi i rozluźnienia w Twoim organizmie
 • Chcesz rozpocząć przygodę z leczniczymi olejkami eterycznymi najwyższej jakości
 • Szukasz realnego wpływu na swoje emocje i uzyskania doskonałego samopoczucia

 

Zapisz się już dziś, liczba miejsc ograniczona!

Inwestycja – 100 zł (w cenie smaczny poczęstunek)
Termin – 7 czerwca 2022r.
Godzina – 18:00-20:00
Miejsce – BISTRO ODRANA w Inkubatorze Przedsiębiorczości E-Sportu na terenie kompleksu Hotelu Gem (ul. Józefa Mianowskiego 2B we Wrocławiu)
 
Bilety kupisz TUTAJ