Jesteśmy Twoim przewodnikiem w drodze po zdrowie i witalność

+48 604 107 796

ul. Józefa Mianowskiego 2B, 51-605 Wrocław

Wellbeingową inwestycję w pracownika możemy zacząć od zdrowej przerwy w pracy

Dobrze wiemy, że prawdziwa jest maksyma „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, i przekładając ją na język biznesu powiemy: „zdrowy pracownik, to efektywny i wydajny pracownik”.

Obserwując dane statystyczne z badań publikowanych przez GUS i Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy możemy odnieść wrażenie, że dotychczasowe inicjatywy wellbeingowe są jeszcze niewystarczające, aby zapobiegać dolegliwościom bólowym związanym z pracą. 

Wyniki opublikowanego przez GUS w 2020 r. 12 miesięcznego badania w ramach raportu BAEL, wskazują, że dolegliwości zdrowotne związane w wykonywanym zawodem zgłasza 10,5 mln spośród 27,3 mln osób, które kiedykolwiek pracowały.

Jakie dolegliwości najczęściej odczuwamy w wyniku pracy?

Badania Eurostat pokazują, że najczęściej odczuwamy problemy kostne, stawowe lub mięśniowe, w obrębie pleców, szyi, barków, ręki oraz bioder, kolan, nóg lub stóp. Wśród innych dolegliwości fizycznych związanych z pracą wymienia się:

  1. stres/ depresja/ stany lękowe,
  2. bóle głowy/ przemęczenie oczu,
  3. choroba serca/ zawał serca/ inne problemy z układem krążenia,
  4. problemy ze słuchem,
  5. trudności z oddychaniem/ płucami,
  6. problemy z żołądkiem/ wątrobą/ nerkami/ problemy trawienne.
raport pracownik

Siedzący tryb pracy jest jedną z przyczyn dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego.

Godziny spędzone przed ekranem komputera w sztywnej pozycji z pominięciem mikro-przerw, negatywnie wpływają na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkowo coraz częstszym zjawiskiem jest wybieranie telefonu oraz przeglądanie mediów społecznościowych, jako formy oderwania się od pracy. Takie wyjście z sytuacji daje złudne wrażenia relaksu dla głowy, zaburzając tym samym higienę pracy. 

Pieczenie oczu, migreny, a także uczucie zastania mięśni to jedne z wielu dyskomfortów odczuwanych przez pracowników biurowych. Ból fizyczny potęguje pogarszanie się komfortu psychicznego, który skutkuje obniżoną koncentracją, uczuciem zmęczenia w połączeniu z bezsennością… ta lista również jest nieskończenie długa. 

Kolejna przyczyna problemów zdrowotnych w pracy – stres. Na skutek stresu co 4 pracownik ma niższą efektywność.

Zdajemy sobie sprawę, iż jednym z czynników obniżających efektywność pracy jest stres. Jest to także jeden z najczęściej wymienianych powodów dolegliwości bólowych występujących u pracowników biurowych. 

Przyjrzyjmy się czynnikom, które negatywnie oddziałują na psychikę pracowników w miejscu pracy.

Badanie przeprowadzone przez GUS pozwoliło ustalić główne czynniki wpływające niekorzystnie na stan psychiczny zatrudnionych. Na ich występowanie skarżyło się 7,3 mln osób spośród 16,3 mln pracujących w drugim kwartale 2020 r. 66,5 proc. osób, które wskazały w przeważającej większości jeden czynnik.

Największym problemem okazała się duża presja czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy (czynnik ten wskazało 24,2 proc.) 

Drugie miejsce zajął kontakt z trudnymi klientami/ pacjentami/ uczniami (częściej wskazywały na niego kobiety); 

Kolejne czynniki to: niepewność zatrudnienia (nieznacznie częściej kobiety); brak autonomii lub brak wpływu na tempo lub proces pracy (mniej więcej po równo); niedostateczna komunikacja/ współpraca w ramach organizacji (nieznacznie częściej kobiety); przemoc lub zagrożenie przemocą (nieznacznie częściej mężczyźni); nękanie lub zastraszanie (mniej więcej po równo).

Nowe czasy wymagają nowego podejścia. Jak wykorzystać nasz pełny potencjał?

Coraz więcej firm podejmuje działania w zakresie podnoszenia dobrostanu swoich pracowników, inwestując w holistyczne metody dbania o zdrowie i samopoczucie. 

Trend ten uwidocznił się szczególnie teraz, gdy po pandemii kondycja fizyczna i zdrowie psychiczne pracowników wymagają specjalnego zadbania w kontekście efektywności pracy. Wypoczęty oraz zdrowy pracownik to lepsze wyniki i relacje! 

Karta sportowa i opieka medyczna zapisały się już jako klasyczny wymiar benefitów, które nie w pełni odpowiadają na potrzeby właścicieli i pracowników firm. Wytworzyło się zapotrzebowanie na benefity pracownicze w obszarze dbałości o dobrostan pracowników, zarówno dużych korporacji, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. 

Dostrzegając potrzebę praktycznego wymiaru wellbeingu w pracy, stworzyliśmy pakiety medyczne i bioregeneracyjne bazujące na nowoczesnym podejściu do dobrostanu pracowników. 

Co oznacza nowoczesne podejście do dobrostanu pracowników?

Proponujemy rozwiązania oparte na wiedzy medycznej i najnowszych technologiach biofeedback, oferując masaże i opiekę fizjoterapeutów, prowadząc treningi prozdrowotne. Uczymy jak dbać o zdrowie fizyczne oraz psychiczne. 

Oferujemy skuteczne praktyki wellbeingowe, takie jak np.:

  • Uczymy poprawnej postawy przy biurku.
  • Prowadzimy trening wzroku.
  • Pomagamy rozluźnić napięte mięśnie podczas masażu w biurze Klienta lub w naszym gabinecie Instytutu Wellsense.
  • Prowadzimy trening antystresowy HRV.
  • Uczymy technik relaksacji.

Jak poprawić swoje nawyki w pracy?

Zdrowe przerwy w pracy

Rozwiązanie większości problemów może być bardzo proste – zdrowe przerwy w pracy. Liczy się jednak konsekwencja regularnej praktyki – takie właśnie wsparcie w ramach programu wellbeingowego oferuje Instytut Wellsense. 

Istotnym jest, aby przerwy w pracy wykorzystywać do świadomego odpoczynku.

Odejście od przyzwyczajeń dotyczących przerw w pracy bywa trudne, jednak wyrobienie odpowiednich nawyków sprawi, że zdrowe przerwy staną się naturalnym odruchem. 

Dlaczego przerwa na papierosa, który szkodzi zdrowiu i planecie nie budzi w nas zdziwienia, a gimnastykująca się osoba w biurze wywołuje sensację? To wszystko wynika z naszych przyzwyczajeń.

Przykład:

Instytut Wellsense uczy zmiany nawyku pseudo-relaksu ze smartfonem na trening wzroku, który odciąża oczy

20 minutowe treningi w pracy

Prowadzimy treningi ergonomii w pracy i treningi antystresowe HRV oparte na metodzie Biofeedback. 

W indywidualnych treningach uczymy jak wykorzystywać naturalny potencjał zmiennego rytmu serca (HRV) do przywrócenia wewnętrznej harmonii i spokoju, a także uruchomienia pełni zdolności mentalnych, maksymalnego poziomu życiowej energii oraz dobrego samopoczucia i zdrowia.

W Instytucie Wellsense podczas indywidualnych treningów antystresowych HRV łączymy m.in. potwierdzone naukowo techniki Heartmath i metody Biofeedback z medycznymi zabiegami z zakresu fizjoterapii i relaksacji. 

Z technik Heartmath korzystają już firmy globalne oraz lekarze, instytucje medyczne, placówki edukacyjne, armia czy służby mundurowe. To nowe podejście do skutecznego treningu w zakresie zarządzania stresem, optymalnej produktywności i kreatywności, wzrostu świadomości i osobistego rozwoju.

Zapraszamy do zapoznania się z pakietami medycznymi i bioregeneracyjnymi, które odpowiadają na aktualne potrzeby właścicieli firm i pracowników. Dodatkowo mogą wyróżnić Twój biznes na rynku, jako świadomą organizację rozwijającą się w oparciu o maksymę: 

„zdrowy i zadbany pracownik, to zadowolony stały klient”.

Inwestycja w zdrowie i wellbeing pracownika to sukces Twojej firmy 🙂

 

Zapraszamy do współpracy.

Beata Krzos

Prezes 

Akademii Wellbeing i Instytutu Wellsense