Nie jest to tajemnicą, że ciąża to wymagający okres w życiu kobiety. W jej ciele zachodzi wówczas wiele zmian, których zadaniem jest przygotować organizm do porodu. Sam poród jest także wielkim przeżyciem i wyzwaniem, po którym ciało potrzebuje czasu, by dojść do formy. Obecnie obserwujemy ogromny rozwój fizjoterapii uroginekologicznej i okołoporodowej, która wspiera przyszłe matki i kobiety w połogu. Czy wiesz dlaczego warto udać się do specjalisty, nawet jeśli nie widzisz u siebie żadnych niepokojących symptomów?
Fizjoterapia w czasie ciąży
Ciało kobiety w czasie ciąży ulega wielu zmianom – powiększa się macica, zwiększa się masa ciała, zmienia się także położenie środka ciężkości. W konsekwencji mogą się pojawić dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa oraz okolicy krzyżowo-biodrowej. Według badań Pilewskiej-Kozak i wsp. (2016) niemal 70% badanych kobiet zaczęło odczuwać dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa w II trymestrze ciąży. Ból nasilał się podczas stania oraz siedzenia. Ponad połowę, bowiem 54% kobiet przebadanych przez Broś-Konopielko i wsp. (2007), dotyczył problem nietrzymania moczu w ciąży i połogu. Co ciekawe aż 76% z nich było nieświadomych występowania tego problemu. Są to przykłady dolegliwości, które mogą pojawić się w ciąży, a z którymi z powodzeniem radzi sobie fizjoterapia. Warto zauważyć, że większość z nich swój początek ma w drugim trymestrze i to właśnie od tego okresu zalecamy korzystać z fizjoterapii kobietom ciężarnym.
Jakie są korzyści płynące z fizjoterapii w ciąży?
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych, głównie odcinka lędźwiowego, krzyżowego oraz szyjnego
- Wzmocnienie mięśni dna miednicy – przeciwdziała to problemowi nietrzymania moczu
- Zwiększenie elastyczności ciała – sprawia, że organizm jest lepiej przygotowany do porodu
- Zmniejszenie występowania obrzęków kończyn, dzięki poprawie krążenia krwi oraz limfy
- Rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni
- Dotlenienie matki i dziecka, dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom
- Poprawa samopoczucia i komfortu życia
- Szybszy powrót do formy i sprawności po porodzie.
Jeśli nie odczuwasz dolegliwości bólowych, ciąża nie sprawia Ci problemów i czujesz się dobrze, warto udać się do fizjoterapeuty, aby dowiedzieć się co robić, by taki stan trwał jak najdłużej. Innymi słowy – fizjoterapeuta podpowie, jak o siebie dbać, jak postępować, by czuć się dobrze i bezproblemowo przejść okres ciąży. Dowiesz się, jak prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego, by nie obciążać kręgosłupa i brzucha, jak prawidłowo oddychać, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała. Wszystko to może sprawić, że unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości lub szybciej je zauważysz i zwalczysz z pomocą specjalisty.
Fizjoterapia po porodzie
Fizjoterapia po porodzie jest niezwykle ważna, ale niestety wciąż mało popularna w Polsce. Młode mamy często czują się zagubione i zostawione same sobie z dolegliwościami wynikającymi z ciąży i porodu. Dolegliwości te to nie tylko ból, ale także inne problemy, które nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Najczęstszymi dolegliwościami poporodowymi są: rozejście mięśni prostych brzucha, nietrzymanie moczu, obniżanie narządów oraz blizna po cesarskim cięciu. Fizjoterapia z powodzeniem łagodzi lub niweluje te dolegliwości, poprawiając tym samym samopoczucie młodej mamy.
Jakie są korzyści płynące z fizjoterapii po porodzie?
- Zmniejszenie rozejścia mięśni prostych brzucha, tym samym poprawa wyglądu brzucha i zapobieganie przepuklinie
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa i okolicy miednicy
- Poprawa postawy ciała
- Poprawa wyglądu blizny po cesarskim cięciu, zniwelowanie zrostów, tym samym zapobieganie konsekwencjom zdrowotnym
- Wzmocnienie mięśni dna miednicy, zapobiegające nietrzymaniu moczu
- Aktywacja przepony, która w czasie ciąży była ściśnięta
- Zmniejszenie występowania obrzęków kończyn, dzięki poprawie krążenia krwi oraz limfy
- Rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni
- Szybszy powrót do sprawności i formy sprzed ciąży.
Zachęcamy do odwiedzenia specjalisty w okresie poporodowym, nawet jeśli czujesz się dobrze i nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Podczas wizyty fizjoterapeuta sprawdzi stan organizmu po wymagającym okresie ciąży oraz po wyczerpującym porodzie. Specjalista zbada, które mięśnie są nadmiernie napięte, które są osłabione, sprawdzi postawę ciała, ustawienie miednicy, aktywność przepony czy funkcję mięśni brzucha. Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie – warto sprawdzić stan blizny u fizjoterapeuty, gdyż źle zagojona może prowadzić do wystąpienia powikłań zdrowotnych (sprawdź nasz artykuł o terapii blizn).
Pamiętaj, że ból kręgosłupa, nietrzymanie moczu czy obrzęki NIE SĄ naturalnymi dolegliwościami występującymi po porodzie. Owszem, są bardzo częste, natomiast są to problemy, z którymi warto i należy zgłosić się do specjalisty. Daj organizmowi odetchnąć i zregenerować się po tak wymagającym okresie jak ciąża i poród. Wczesna diagnoza i terapia pozwolą na szybszy powrót do sprawności oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych.
Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty, przygotowanej z myślą o przyszłych i młodych mamach. Jeśli masz wątpliwości, czy powinnaś udać się na wizytę fizjoterapeutyczną – zadzwoń – z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy, co będzie dla Ciebie najlepsze.
Organizujemy także warsztaty dedykowane kobietom w ciąży – zapoznasz się na nich z zasadami prawidłowego funkcjonowania w ciąży, nauczysz się poprawnie oddychać oraz dowiesz się, jak dbać o nastrój i poziom stresu. Znajdziesz także chwilę, by się zrelaksować podczas medytacji z aromaterapią. Sprawdź ofertę warsztatów tutaj.